Ile kosztuje leasing samochodu osobowego?
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie ile kosztuje leasing samochodu. Koszty takiej umowy są zmienne, zależą od konkretnego banku, w którym dokonujemy leasingu, rodzaju pojazdu, ilości rat i wielu innych. Można za to podać pewne czynniki, które będą decydowały o tym, która forma będzie bardziej korzystna.
Leasing to forma finansowania, którą przyznaje się głównie na samochody osobowe. Tego typu umowy cieszą się olbrzymią popularnością, szczególnie wśród właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw. Leasing samochodu pozwala na wejście w posiadanie nowego pojazdu, bez konieczności angażowania własnych środków. Istnieją dwie główne formy umowy leasingowej: operacyjna oraz finansowa. Różnice między nimi są znaczne i wpływają na koszty, ale mają też swoje plusy. Od niedawna, dosyć popularny stał się także leasing dla osób prywatnych.
Leasing operacyjny, finansowy i konsumencki
Główna różnica między operacyjnym, a finansowym leasingiem sprowadza się do ewidencji majątkowej. W tym pierwszym, właścicielem pojazdu zostaje leasingodawca. Po ustaniu umowy, nie zachodzi konieczność wykupu samochodu. W przypadku leasingu finansowego auto zostaje zaliczone do majątku leasingobiorcy. Staje się on jego właścicielem już na początku trwania umowy. Różnice te wpływają na odmienne korzyści. Operacyjny leasing samochodowy pozwala na zaliczenie rat leasingowych w koszty uzyskania przychodu. Z kolei w przypadku umowy o charakterze finansowym, po stronie leasingobiorcy pozostają odpisy związane z amortyzacją, ale w koszty uzyskania przychodu można wpisać jedynie odsetki z rat. Istnieje jeszcze leasing dla osób prywatnych, czyli tzw. konsumencki. Osoba prywatna nie prowadzi działalności gospodarczej, nie może zatem korzystać z ulg podatkowych takich jak amortyzacja czy koszty uzyskania przychodu.
Koszt leasingu
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie ile kosztuje leasing samochodu. Koszty takiej umowy są zmienne, zależą od konkretnego banku, w którym dokonujemy leasingu, rodzaju pojazdu, ilości rat i wielu innych. Można za to podać pewne czynniki, które będą decydowały o tym, która forma będzie bardziej korzystna. Leasing finansowy to propozycja, która kierowana jest bardziej do właścicieli dużych firm. Zakłada ona bowiem wpłatę całej kwoty podatku vat już na początku trwania umowy. Wymusza to dysponowanie pewnymi środkami finansowymi, co w przypadku małych przedsiębiorstw może być zbyt dużą przeszkodą.
Mniejsze firmy chętniej decydują się na leasing operacyjny, który zakłada jedynie spłacanie rat wraz z odsetkami, zgodnie z zapisami umowy. W przypadku osób prywatnych zachodzi dyskusja czy lepiej będzie skorzystać z leasingu (brak ulg podatkowych) czy ze zwykłego kredytu gotówkowego. I na tak postawione pytania nie znajdziemy jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy bowiem od konkretnej oferty. Jedno jest pewne, leasing stwarza wiele korzyści i zwalania nabywcę pojazdu z wielu formalności i dodatkowych opłat. W przypadku takiego rozwiązania otrzymuje auto już ubezpieczone i zarejestrowane. Nie będziemy musieli zatem opłacać składki za przymusowe OC oraz tracić czas i pieniądze na rejestrację pojazdu. Leasing pozwala także na negocjacje cen. Firmy zajmujące się takimi usługami bardzo często uzyskują duże upusty od swoich kontrahentów w związku ze stałą współpracą. To właśnie dlatego istnieje możliwość obniżenia ceny, tak, by leasing był wciąż opłacalny.
Więcej o formach leasingu nowego samochodu przeczytasz na stronie: https://www.mazda.pl/oferta/mazda-finance/leasing/.