Mieszkania dwupoziomowe – wady i zalety
Na rynku nieruchomości rośnie zainteresowanie mieszkaniami dwupoziomowymi. Chociaż ich udział jest póki co niewielki w porównaniu do innych lokali, w niemal każdym mieście można znaleźć takie oryginalne i przestrzenne nieruchomości. Mają one jednak swoje wady i zalety. Z czym więc wiąże się posiadanie mieszkania dwupoziomowego i gdzie warto go szukać?
Gdzie szukać mieszkań dwupoziomowych?
Wbrew pozorom znalezienie takiego lokum wcale nie jest proste. Mieszkania dwupoziomowe stanowią zaledwie kilka procent udziału na rynku nieruchomości. Szukać ich można na stronach, na których są oferty sprzedaży różnych lokali. Mieszkania dwupoziomowe przeglądniesz na sprzedajemy.pl, gdzie znajdują się także domy, działki i inne nieruchomości. Warto obejrzeć zdjęcia takich mieszkań i ocenić, jak wygląda ich układ i czy faktycznie będzie odpowiadał naszym potrzebom.
Jak wyglądają mieszkania dwupoziomowe?
Mieszkania dwupoziomowe zajmują dwa piętra. Najczęściej dostępne są one w budynkach czteropiętrowych, chociaż to nie reguła. Wewnątrz wyglądają one jak domy. Znaczną część przestrzeni zajmują schody, którymi wchodzi się na drugi poziom.
Zalety mieszkań dwupoziomowych
Mieszania dwupoziomowe mają wiele zalet. Przede wszystkim przypominają dom. To świetne rozwiązanie dla osób, które marzą o większej przestrzeni do życia, ale nie wyobrażają sobie mieszkania w domu na obrzeżach, co wiąże się z dodatkowymi obowiązkami.
Mieszkania dwupoziomowe dają także wiele możliwości aranżacyjnych. W zależności od układu, na dole można urządzić kuchnię z jadalnią, salon oraz łazienkę, na górze natomiast sypialnię, dodatkowe pokoje oraz drugą łazienkę. Rozkład takich mieszkań w znacznej mierze przypomina więc piętrowy dom.
Mieszkania dwupoziomowe gwarantują także większy komfort oraz intymność. W tradycyjnych mieszkaniach z niemal każdej strony są sąsiedzi. W lokalach dwupoziomowych w pewnym stopniu się od nich odgradzamy. Mniej ich słyszymy, co tylko pozytywnie może wpłynąć na komfort użytkowania.
Wybierając takie mieszkania można liczyć nie tylko na przestrzenne wnętrze, ale i inne udogodnienia. Mając lokal na parterze i pierwszym piętrze można liczyć na własny ogródek, natomiast na wyższych piętrach często są sporych rozmiarów tarasy.
Wady mieszkań dwupoziomowych
Mieszkania dwupoziomowe mają również swoje wady. Wśród nich wymienia się głównie koszty. Mieszkania te mają dużo większy metraż od tych tradycyjnych nieruchomości, które są najczęściej kupowane. Wysokie są ceny za metr, ponieważ dwupoziomowy układ mieszkania jest dla wielu osób bardzo atrakcyjny.
Wśród wad wyróżnić można także obecność schodów. Dla wielu osób codzienne wchodzenie i schodzenie z nich może być męczące, dlatego takie mieszkania nie są polecane dla osób w starszym wieku, raczej dla rodzin z dziećmi. Kłopotliwe może być także ogrzewanie tak dużej powierzchni. Może się okazać, że utrzymanie w mieszkaniu dwupoziomowym określonej temperatury powietrza będzie nie tyle trudne, co zwyczajnie kosztowne.