Wentylacja mechaniczna, czyli zastosowanie rekuperatorów
Wentylacja mechaniczna jest coraz powszechniej stosowanym narzędziem w naszym mieszkaniu, biurze czy innym lokalu użytkowym. Jest to urządzenie wygodne, które poprawia jakość naszego życia w domu. Dzięki tej instalacji zmniejszają się również koszty utrzymania budynku.
Jak działa rekuperator?
Niezwykle istotnym elementem wyposażenia każdego budynku jest prawidłowa wentylacja mechaniczna. Współcześnie rekuperatory nazywane są sercem domu, ponieważ stanowią centralną wentylację z wymiennikiem ciepła. Najczęściej stosowana jest w nowoczesnych domach energooszczędnych, ale można zastosować ją w każdym budynku. Obowiązkiem z kolei rekuperacja jest w domach hybrydowych.
Dzięki prawidłowemu zastosowaniu rekuperacji mamy w naszym mieszkaniu gwarancję niższych kosztów ogrzewania. Dodatkowo możemy mówić o znacznie lepszej jakości powietrza w budynku, a tym samym bardziej komfortowego mieszkania.
Rekuperator w każdym mieszkaniu
Nowoczesne technologie budowlane sprawiają, że mamy dużą ilość możliwości. Jedną z najważniejszych jest możliwość zastosowania wentylacji z odzyskiem ciepła. Jest to tak zwana rekuperacja domu. Istotnym elementem w tej instalacji jest rekuperator, czyli urządzenie które sprawia, że powietrze jakie dostaje się do wnętrza mieszkania jest ogrzewane bez żadnych dodatkowych kosztów. Rekuperator to znakomity wymiennik ciepła, dzięki któremu szybko zauważymy, że zmniejszyły się zarówno koszty ogrzewania w domu, ale również korzystnie wpływa na jakość powietrza. Jest to możliwe, albowiem rekuperator w swojej konstrukcji przypomina nieco plaster miodu. Taka budowa powoduje, że chociaż oba strumienie powietrza przepływają obok siebie, to nigdy się nie mieszają.
Co zyskujemy dzięki rekuperatorom?
Najistotniejszą zaletą rekuperatora jest to, że pozwala nam uzyskać wentylację z odzyskiem ciepła. Niekiedy odzysk ciepła możliwy jest na poziomie nawet 95 %. Przekłada się to pozytywnie na niższe koszty ogrzewania, które szacuje się nawet na poziomie niższym niż 45 %. Ważną zaletą jest również czyste powietrze, które dostaje się do wnętrza budynku. Rekuperatory wyposażone są w filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia. Dodatkowo można wzbogacić swój rekuperator w jonizatory powietrza, lub też podpiąć je do systemu zarządzania domem inteligentnym. Rekuperacja ma ogromną przewagę nad klasycznymi metodami wentylacji, jakie dotąd stosowane były w budynkach. Zapewnia komfortowe i znacznie tańsze mieszkanie. Rozwiązanie to obecnie wybierane jest przez ogromną ilość klientów.