Woskowanie samochodu. Sprawdź, dlaczego warto to zrobić na jesień!

Woskowanie samochodu. Sprawdź, dlaczego warto to zrobić na jesień!

Woskowanie samochodu dostarcza mnóstwo satysfakcji – lakier nabiera głębi koloru i zyskuje ochronę przed płowieniem. Wosk wypełnia drobne zarysowania tak skutecznie, że przestają być widoczne, dzięki czemu auto wygląda na młodsze, a przy odrobinie szczęścia – jakby wyjechało prosto z salonu. Czy wiesz jednak, dlaczego ten rodzaj pielęgnacji karoserii warto przeprowadzić właśnie na jesień? Podpowiadamy!

Dlaczego warto przeprowadzić woskowanie samochodu na jesień?

Lakier samochodu przez cały rok ma kontakt z czynnikami, które są dla niego szkodliwe. Nie służy mu zarówno ekspozycja na silne słońce, zastyganie na jego powierzchni wosku z drzew, jak i roztrzaskiwanie się o niego owadów czy sól drogowa. Na szczęście jest sposób na to, by chronić karoserię przed matowieniem i powstawaniem albo pogłębianiem zarysowań. Prosty, choć pracochłonny. Woskowanie, bo o nim mowa, warto przeprowadzić na początku jesieni.

Woskowanie samochodu to ostatni etap pielęgnacji lakieru. Dzięki niemu karoseria jest nie tylko lśniąca, ale i odporniejsza na trudne warunki pogodowe, jakie mogą wystąpić już wczesną jesienią. Ponieważ wosk działa hydrofobowo, krople deszczu szybciej spływają z nadwozia, więc nie powstają na nim brzydkie, chropowate w dotyku zacieki czy szpecące blachę ogniska korozji. Wosk chroni lakier również przed błotem śniegowym czy solą drogową, więc niezależnie od aury, kolor nie wyblaknie ani nie stanie się matowy, bo nie będzie się utleniał. Woskowanie zabezpieczy też karoserię przed powstawaniem ubytków w wyniku osiadania na niej liści i żywicy z drzew. Kiedy na karoserię naniesiony jest wosk, codzienne oczyszczanie auta również staje się prostsze – znajdujący się na nim kurz spłuczesz wodą bez konieczności stosowania dodatkowego środka.

auto

Kolejnym argumentem przemawiającym za woskowaniem samochodu na jesień jest oczywiście możliwość doczyszczenia karoserii z zabrudzeń, takich jak pył i osad, z którymi nie poradziło sobie wcześniej porządne mycie – jeśli zaraz po myciu, ale przed woskowaniem, przeprowadzisz glinkowanie. Auto dłużej pozostanie czyste, bo ani deszcz, ani błoto czy kałuże nie pozostawią na lakierze śladów. Zadbany lakier nie tylko cieszy oko na co dzień, ale i zwiększa wartość samochodu przy sprzedaży.

Ponieważ woskowanie dobrze chroni karoserię przed wieloma szkodliwymi czynnikami, warto przeprowadzać je regularnie, przynajmniej cztery razy do roku – w tym i na jesień. Częściej powinno się powtarzać ten zabieg na samochodach niegarażowanych czy mających ciemny lakier. A szczególnie wtedy, gdy już widzisz, że powłoka jest matowa, a krople spływają z niej w spowolnionym tempie i zostawiają smugi.

Jak przeprowadzić woskowanie samochodu?

lampa

Mycie samochodu

Woskowanie powinieneś zacząć od dokładnego oczyszczenia pojazdu z zabrudzeń. Przydadzą Ci się dwa wiadra z wodą – jedno powinno mieć dodatek szamponu do aut w proporcjach zgodnych z zaleceniami na etykiecie, drugiego użyjesz do opłukiwania myjki. Najlepiej umyć auto szmatką z mikrofibry, która będzie delikatna dla lakieru i nie pozostawi na nim żadnych pozostałości. Myj pojazd z góry do dołu, podłużnymi ruchami. Opłucz samochód czystą wodą i osusz go czystą, miękką i delikatną szmatką, aby nie pozostały na nim water spoty i nieestetyczne smugi.

Glinkowanie

Jeśli wciąż na powierzchni lakieru możesz wyczuć tkwiące w nim zabrudzenia, powinieneś przeprowadzić glinkowanie. Dzięki niemu uporasz się z zalegającym na karoserii pyłem hamulcowym, resztkami owadów, drobinami asfaltu, nalotem rdzy, sadzą i żywicą z drzew. Ten proces pielęgnacji auta wyciągnie zabrudzenia nawet z rys!

O tym, że najwyższa pora przeprowadzić glinkowanie, upewnisz się, zakładając na dłoń foliową rękawiczkę i przeciągając ją w jednym kierunku po lakierze samochodu. Jeśli rękawiczka zaczepia o brud, nie pomijaj tego procesu.

Aby glinka bezpiecznie przesuwała się po karoserii, rozprowadź na lakierze preparat do nadania gładkiego poślizgu – np. Sonax Extreme Brilliant Shine Detailer. Oderwij kawałek glinki i ugnieć ją w dłoniach – pod wpływem ciepła stanie się delikatniejsza dla lakieru. Uformuj z niej kilkucentymetrowy placek. Delikatnymi, pociągłymi (podczas glinkowania nigdy nie kolistymi!) ruchami czyść fragment lakieru. Zwróć uwagę na to, by glinka gładko sunęła po jego nawierzchni, ewentualnie nanieś jeszcze odrobinę lubrykantu. Jeśli na glince jest dużo zanieczyszczeń, zagnieć ją ponownie, by brud trafił do środka, a z zewnątrz glinka pozostawała czysta. Na koniec ponownie umyj samochód, aby dokładnie pozbyć się zabrudzeń.

szyba

I wreszcie – czas na woskowanie

Wybór produktów do woskowania jest całkiem spory. Możesz wybrać pasty, mleczka i płyny. W oparciu o własne doświadczenie najbardziej polecamy preparat o formule mleczka, które łatwo się rozprowadza i ma właściwości hydrofobowe. Dzięki temu cząsteczki wody nie zostają na lakierze, a błyskawicznie po nim spływają.

Optymalna temperatura dla woskowania samochodu to 16–20 st. Celsjusza. Wtedy jest dość ciepło, by je przeprowadzić, ale nie na tyle, by wosk zaczął się topić. Za pomocą gąbki lub mikrofibry rozprowadź preparat na lakierze i pozostaw go na kilka minut. Dalsza praca będzie możliwa, gdy po dotknięciu nawoskowanej karoserii, nie będą tworzyć się odciski palców. Rozcieraj wosk kolistymi ruchami na wybranym fragmencie z pomocą miękkiej szmatki aż zupełnie wsiąknie w karoserię, a powierzchnia będzie gładka i lśniąca. I tak krok po kroku, do momentu, gdy lakier na całej karoserii odzyska swój blask.

Ręczne woskowanie vs myjka na stacji benzynowej

Nie będziemy ukrywać – woskowanie wymaga dużo czasu, cierpliwości i sporych zasobów energii, szczególnie wtedy, gdy korzystasz z twardego wosku. Jednak efekt będzie nieporównywalny do szybkiego woskowania na myjce przy stacji benzynowej – taki wosk łatwo się wypłucze i nie dotrze do wszelkich zakamarków, które powinien chronić. Oczywiście, możesz użyć tego programu dla odnowienia efektu starannego woskowania, ale od czasu do czasu. Aby lakier pozostawał nienaruszony i wyglądał świeżo, i tak należy regularnie przeprowadzać ten rodzaj pielęgnacji ręcznie.

Mimo że ręczne woskowanie zabiera czas, na szczęście nie uszczupla portfela. Markowe produkty niezbędne do pielęgnacji lakieru znajdziesz na nocar.pl w atrakcyjnych cenach.

Źródło zdjęć: unsplash.com, pexels.com

Partner serwisu

escape room trójmiasto