Montaż wentylacji krok po kroku
Montaż wentylacji mechanicznej nie jest bardzo skomplikowany. Jednak, aby wykonać go poprawnie i wyregulować najlepiej skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która świadczy kompleksowe usługi w tym zakresie. Warto jednak wiedzieć, jak przebiega taka instalacja.
Pierwszy krok: Wykonanie projektu instalacji
Pierwszym krokiem do wykonania instalacji wentylacyjnej, jest stworzenie poprawnego projektu. Dzięki niemu można dokładnie określić, gdzie będzie się znajdywało centrum instalacji i jaka będzie jego moc. Ponadto plan określa drogę przewodów wentylacyjnych z parteru na wyższe piętra.
Wykonując projekt, specjalista bierze pod uwagę wiele czynników. Między innymi musi on wiedzieć jaka jest liczba mieszkańców, ile w domu jest pomieszczeń użytkowych oraz ile jest pięter. Wszystko to jest bardzo ważne, aby efekt prac był jak najlepszy.
Drugi krok: Przygotowanie instalacji
Kolejnym krokiem w montażu instalacji wentylacyjnej, jest rozprowadzenie wszystkich kanałów zgodnie z tym co zostało określone na projekcie. Zazwyczaj wykonuje się to, kiedy stan domu jest jeszcze surowy. Konieczne jest wykucie odpowiednich otworów w ścianach i w stropie.
Trzeci krok: Montaż instalacji na poddaszu
Po przygotowaniu podstawowych kanałów, można przejść do wykonywania instalacji na poziomie poddasza. Należy rozprowadzić tam kanały wywiewne i nawiewne.
Czwarty krok: Przejście instalacji na poziom parteru
Kiedy na poddaszu rozprowadzone już są konkretne przewody, można przejść do instalacji wentylacji na parterze. Najczęściej przewody prowadzi się z poddasza na parter obok połaci. Nie powinno się ich zakrywać wełną mineralną, aby nie powstały żadne mosty termiczne. Wszelkie przewody wentylacyjne powinny być dokładnie przytwierdzone do ścian, aby były one stabilne.
Piąty krok: Zamontowanie instalacji na parterze
W tym momencie można przejść do montowania instalacji wentylacyjnej na parterze. Zazwyczaj główne kanały znajdują się pod sufitem. Dlatego, podczas prac wykończeniowych można je zakryć płytami kartonowo – gipsowymi. Powstałą w ten sposób obudowę, można wykorzystać do ciekawych dekoracji wnętrz jak np. oświetlenie punktowe. Ważna jest także odpowiednia izolacja.
Zakończenie
Końcowymi etapami prac związanych z montażem instalacji wentylacyjnej, jest zadbanie o czerpnie, czyli urządzenie które dostarcza świeżego powietrza z zewnątrz oraz wyrzutni, odpowiedzialnej za usuwanie zużytego powietrza. Ważny jest także rekuperator. Aby cała instalacja funkcjonowała prawidłowo, konieczne jest odpowiednie jej wyregulowanie.