Protezy zębowe – wszystko, co musisz o nich wiedzieć?
Ostanie lata przyniosły ogromny rozwój w dziedzinie stomatologii, w tym również protetyki – zajmującej się odbudową brakujących zębów, ich rekonstrukcją, a także odtwarzaniem naturalnych warunków zgryzowych. Najczęściej pojedyncze braki w uzębieniu nie powodują w nas niepokoju, zwłaszcza jeśli dotycząc one zębów trzonowych, które są mało widoczne. Tymczasem nawet taki pojedynczy ubytek w uzębieniu może stwarzać w przyszłości wiele zagrożeń, takich jak, chociażby przemieszczenie zębów sąsiednich. A to z kolei może bardzo utrudnić wykonanie uzupełnienia brakującego zęba czy też zębów w przyszłości – wówczas może zajść potrzeba zastosowania dodatkowych zabiegów.
Jakie są możliwości nowoczesnej protetyki stomatologicznej?
Obecnie protetyka stomatologiczna daje nowe możliwości w zakresie odbudowy utraconych zębów, takie jak:
• protezy zębowe oparte na implantach – proteza jest osadzana na implantach, czyli śrubach tytanowych wszczepionych w kość, które zastępują korzeń zęba;
• mocowanie protez za pomocą technik adhezyjnych – dzięki odpowiedniemu opracowaniu tkanek przy przygotowaniu zębów, nie dochodzi do samoistnego spadania protez;
• koronki oraz licówki wykonane, chociażby z wysoce estetycznej porcelany.
A zatem współczesna stomatologia dysponuje wieloma trwałymi rozwiązaniami, które w zasadniczy sposób podnoszą komfort pacjenta.
Protezy zębowe i ich rodzaje
Generalnie protezy zębowe dzielimy na:
• ruchome, czyli wyjmowane,
• stałe, które mocowane są do własnych zębów lub też implantów.
Wśród protez ruchowych możemy wyróżnić:
• nakładkowe,
• klamrowe i bezklamrowe,
• szkieletowe,
• częściowe,
• całkowite protezy osiadające.
Z kolei na protezy stałe składają się:
• mosty,
• mosty adhezyjne,
• korony,
• wkłady koronowe,
• wkłady koronowo-korzeniowe,
• korony częściowe,
• licówki.
Uzupełnienie stałe – kto może z niego skorzystać?
Aby skorzystać z uzupełnienia stałego konieczne jest posiadanie zęba bądź zębów, do których będzie można zamocować takie uzupełnienie. Jeśli chodzi o korony i mosty to można zamocować je na implantach.
Zęby, na których mają zostać zamocowane korony czy mosty mogą być żywe lub też leczone kanałowo. Ich stan ocenia lekarz przed rozpoczęciem wykonania uzupełnienia, bowiem nie wszystkie zęby będą mogły stanowić trzon uzupełnienia stałego, np. zęby z zapalaniem miazgi (wymagają najpierw leczenia kanałowego), utrata tkanek poniżej poziomu kości (może zajść konieczność chirurgicznego lub ortodontycznego wydłużenia korony).
Korona protetyczna – co to takiego?
Korona protetyczna jest to uzupełnienie, które odtwarza koronę zęba i zostaje zamocowana na pozostałych tkankach zęba bądź wkładzie koronowo-korzeniowym (czyli uzupełnieniu, które zostało wykonane oddzielnie i zacementowane w kanałach zęba leczonego kanałowo). Taka korona w całości może być wykonana z porcelany (mówimy wówczas o koronie pełnoceramicznej), z porcelany na podbudowie metalowej (są to klasyczne korony) lub z akrylu (korony tymczasowe, które są wykonywane dla czasowego zabezpieczenia opracowanego zęba).
Rodzaje koron protetycznych
Jedną z odmian koron protetycznych są korony częściowe, które odbudowują nieco mniejsze zniszczenia tkanek twardych zęba. Ich szczególnym rodzajem są płytki do licowania, czyli licówki, które stanowią alternatywę dla koron tradycyjnych koron oraz pełnoceramicznych. Licówkami pokrywa się powierzchnie wargowe bądź policzkowe zębów, które dostrzegalne są dla innych osób.
Jeśli chodzi o wkłady koronowe – wykonywane z porcelany czy kompozytu – służą do uzupełniania ubytków w zębach. Z kolei mosty odbudowują braki między zębami, możemy jednak je wykonać wtedy, gdy posiadamy przynajmniej dwa podparcia zębowe, które będą stanowiły filary. Mosty wykonuje się z porcelany lub też porcelany na metalu.
Czym charakteryzują się protezy ruchome?
Protezy ruchome, które opierają się na dziąsłach lub dziąsłach i pozostałych zębach, stosuje się wtedy, gdy nie ma możliwości wykonania protez stałych, bowiem nie pozwala na to rozmieszczenie zębów lub ich ilość. Takie protezy ruchome pozwalają przywrócić czynność żucia oraz mowy, no i oczywiście uśmiech pacjenta. Ich cechą charakterystyczną jest to, że pacjent może je samodzielnie usnąć z buzi w dowolnym momencie.
Protezy szkieletowe i ich zalety
Protezy szkieletowe składają się z dwóch części – metalowej i plastikowej. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że dopasowują się do warunków w jamie ustnej, dzięki czemu praktycznie nie dochodzi do ruchów protezy podczas jedzenia. Jednak im więcej brakujących zębów, tym gorzej ona się trzyma. Pod względem sposobu mocowania, jej komfort użytkowania jest zdecydowanie większy niż w przypadku protez stałych.
Proteza szkieletowa mocuje się na zasadzie „zaczepiania” ich na zębach za pomocą odpowiednich klamer, które są niestety dość grube. Mniej widoczne klamry mają natomiast protezy akrylowe, ale ich wadą jest znacznie mniejsza dokładność, a to z kolei powoduje problemy z właściwym utrzymaniem protezy podczas jedzenia.
Protezy całkowite i ich charakterystyka
Protezy całkowite wykonywane są z akrylu i trzymają się na dziąsłach jedynie dzięki dokładnemu przyleganiu oraz specjalnemu kształtowi brzegu. Górna proteza zdecydowanie lepiej trzyma się niż dolna, ponieważ jej płyta jest bardziej rozbudowana i lepiej dopasowana do podniebienia. Jeśli zależy nam na lepszym przyleganiu protez to możemy sięgnąć po specjalny klej do protez.
Decydując się na protezę, stałą czy ruchową, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej higienie jamy ustnej, systematycznych kontroli w gabinecie, a przy protezach wyjmowanych również o odpowiednim jej przechowywaniu.