Prawo jazdy, im wcześniej, tym lepiej?
Prawo jazdy to dokument, który upoważnia do prowadzenia różnego rodzaju pojazdów. W Polsce obowiązuje prawo, które przyzwala na jego uzyskanie osobom pełnoletnim, czyli tym, które ukończyły 18 rok życia. Jeśli chodzi o górną granicę, to nie jest ona określona i w zasadzie o prawo jazdy może starać się każdy pełnoletni.
Szkoła jazdy najczęściej jednak przyjmuje na kurs prawa jazdy kursantów dwudziestoparoletnich lub w średnim wieku. Kursanci, którzy mają więcej niż 65 lat to rzadkość.
Prawo jazdy – kategorie
Nauka jazdy może zaoferować kurs na różne kategorie. Wyróżnia się: AM – od 14 lat, A1 – od 16 lat, A2 – od 18 lat, A – od 20 lat, jeśli przez wcześniejsze dwa lata było się już posiadaczem prawa jazdy kategorii AM, jeśli nie to kategoria A może być zdobyta dopiero w wieku 24 lat, B1 – od 16 lat, B i B+E – od 18 lat, C – od 21 lat, C1 i C1+E – od 18 lat, C+E od 18 lat, D – od 24 lat, D1 i D1+E – od 21 lat, D+E – 24 od lat, T – od 16 lat, Tramwaj – od 21 lat. Kategorie z grupy A można przypisać motocyklom, grupa B łączona jest z pojazdami samochodowymi, grupa C to większe pojazdy osobowe np. busy i ciągniki, grupa E to raczej dodatkowy znak i utożsamiany jest z różnego rodzaju przyczepami, grupa D to duże pojazdy np. autobus, a T kojarzy się z ciągnikiem rolniczym. Najpopularniejsza z nich, którą oferuje np. szkoła jazdy warszawa wola to kategoria B. Natomiast prawo jazdy kat. a przyznawane jest nieco rzadziej, ale wynika to raczej z sezonowości pojazdów, do których kierowania upoważnia, czyli motocykli.
Jak się przygotować do egzaminu na prawo jazdy?
Egzamin na prawo jazdy jest zwieńczeniem kursu. Aby do niego przystąpić, jako pierwsze należy zdobyć zaświadczenie zdrowotne, które wystawi lekarz. Jeśli na dokumencie znajdzie się zapis, że lekarz nie widzi przeciwwskazań do przystąpienia do kursu, można udać się do odpowiedniego dla miejsca zamieszkania, miejskiego wydziału komunikacji. Tam otrzymujemy PKK, czyli Profil Kursanta Kierowcy, a dokładniej zostaje nam przypisany unikatowy numer. Dopiero wtedy możemy wykupić lekcje i tak zwane godziny jazdy praktycznej w szkole jazdy. Warto zaznaczyć, że o prawo jazdy można starać się przed ukończeniem 18 lat. Maksymalnie 3 miesiące wcześniej. W takiej sytuacji wniosek o PKK można złożyć w obecności opiekuna. Jeśli chodzi o wybór szkoły, to zazwyczaj opiera się on na lokalizacji, cenie i opinii. Warto wybrać taką ofertę, która jest w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, dojazdy do oddalonej szkoły jazdy mogą być uciążliwe, więc lepiej tego uniknąć. Zanim rozpoczniemy lekcje jazdy, musimy zdać wewnętrzny egzamin teoretyczny.
Po jego zaliczeniu zaczynają się zajęcia praktyczne. Każdy kursant musi odbyć 30 godzin jazdy. Zanim jednak wyjedzie się na miejskie ulice, to trzeba udowodnić, że potrafimy zapanować nad samochodem na placu manewrowym. Zrealizowanie 30 godzin nauki jazdy kończy się zdaniem egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Osoby, które nie czują się na siłach, aby do niego przystąpić, mogą wykupić jazdy doszkalające. Dzięki nim mają możliwość dłuższego praktykowania jazdy samochodem.
Kiedy najlepiej zrobić prawo jazdy?
Wszyscy, którzy zastanawiają się, kiedy zdawać egzamin, rozpatrują najczęściej porę roku, a także wiek kursanta. Wysoki poziom zdawalności za pierwszym razem przypisuje się młodym ludziom. Głównie dlatego, że szybciej się uczą, ale i reagują w sytuacjach zagrożeniach. Ich refleks jest zdecydowanie lepszy niż u osób starszych, co przekłada się na jakość jazdy. Kursantom radzi się, aby w trakcie kursu odbywali praktyki z innymi szkoleniowcami. Dzięki temu mogą zdobyć wiadomość zwrotną na temat swoich umiejętności od kilku osób i lepiej przygotować się do egzaminu. Jeśli chodzi o wybór pory i dnia to najlepiej odbyć egzamin w porze, w której ruch jest najmniejszy. Co do pory roku, to większość osób preferuje wiosnę i lato. To podejście ma swoich zwolenników i przeciwników, którzy twierdzą, że lepiej jest uczyć się jazdy także w trudniejszych warunkach drogowych, które zdecydowanie spotykamy w okresie jesienno-zimowym.