Rekuperacja – pomocny system wentylacji w twoim domu
Rekuperacja to wentylacja techniczna z odzyskiem ciepła będąca opcją dla często używanej wentylacji grawitacyjnej. Jej założeniem jest dostarczenie do domu powietrza świeżego oraz czystego i dobre usunięcie wykorzystanego. Dzięki rekuperacji zyskujemy doskonały klimat w mieszkaniu, z jednoczesną oszczędnością energii oraz kapitałów.
Jak funkcjonuje oraz co zapewnia rekuperacja
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła gwarantuje dobrą cyrkulację powietrza i zachowanie określonej, przyjemnej temperatury. W rekuperatorze znajdują się dwa cieki powietrza o różnorodnej temperaturze. Zimne, jakie jest wykorzystywane z zewnątrz i ciepłe – wywiewane z pomieszczenia budynku. Strumienie powietrza nie mieszają się ze sobą, lecz zimne (nawiewane) jest podgrzewane poprzez ciepłe (wywiewane). Dzięki temu do pomieszczenia budynku dochodzi powietrze świeże oraz przyjemne. Również, co niezwykle istotne, powietrze jest czyszczone oraz filtrowane z zabrudzeń – pyłów oraz śmieci, kurzu, alergenów itp.
Rekuperację robi się zamiast wentylacji grawitacyjnej
Znaczy to, iż nie buduje się części (w danych wypadkach żadnych) kominków do wentylacji grawitacyjnej, nie instaluje nawiewników ani rozszczelnień w oknach, nie mocuje kratownic ani wentylatorków w toaletach. Można również zrezygnować z części otwieralnych okien na rzecz znacznie tańszych (oraz nowszych) szkleń stałych. Nie wstawia się na kominek strażaków, ani żadnych różnych narzędzi, jakie miałyby zagwarantować odpowiedni kierunek przepływu powietrza w kominkach.
Jaka jest rozbieżność pomiędzy rekuperacją natomiast klimatyzacją?
Jak już nadmieniono rekuperacja polega na wytwarzaniu oczyszczonego powietrza z zewnątrz, jakie jest podgrzane w podgrzewaczu dzięki zastosowaniu energii z przekazywanego wykorzystanego powietrza. Dzięki temu klienci mogą poczynić duże oszczędności na ogrzewaniu w czasach przejściowych wiosennych oraz jesiennych, bowiem układ grzewczy działa z niższą mocą lub się w ogóle nie załącza. Klimatyzacja tymczasem „mieli” to samo powietrze w miejscach.
Rekuperacja – czy należałoby?
Rekuperacja energii jest istotną funkcją oraz elementem w budynku energooszczędnym. Utraty ciepła poprzez przeloty wentylacyjne, przy starym układzie wentylacji stanowią ponad połowę utrat energii termicznej budynku. Systemy wentylacji zaopatrzone w centrale z odzyskiem ciepła pozwolą na usunięcie owych utrat. Szacuje się, iż zamówienie na ciepło domów z rekuperacją energii jest niższe choćby o 45%. Oszczędności na ocieplaniu, to jest odpowiedź na pytanie czemu należałoby montować rekuperację ciepła, lecz nie jedyna.