Czym jest rekuperacja?
Prawidłowo wykonana wentylacja domu jest istotnym elementem każdego budynku. Tutaj z pomocą przychodzi rekuperacja, czyli wentylacja mechaniczna, która jednocześnie odzyskuje ciepło. Powszechnie dostępne na rynku i tradycyjne wentylacje, opierają się głownie zasysaniu powietrza, które jest wytwarzane przez kominy. Główną wadą tego systemu jest wychładzanie domu oraz nieusuwanie wilgoci, która znajduje się w poszczególnych pomieszczeniach.
Jak działa rekuperacja?
Mechaniczna wentylacja, zwana rekuperacją, działa poprzez ruch powietrza, który jest wytwarzany przez maszynę – rekuperator. Urządzenie to daje przede wszystkim możliwość kontroli ruchu powietrza, zarówno tego nawiewanego, jak i usuwanego z pomieszczeń. Dodatkowo, rekuperator odzyskuje ciepło z nagrzanego powietrza. Innymi słowy, wentylacja ta wymienia brudne powietrze znajdujące się w budynku i jednocześnie gromadzi część ciepła z tego powietrza. Dzięki temu mamy nie tylko gwarancję dostępu do świeżego powietrza w uszczelnionym i ciepłym domu, lecz także usunięte zostają wszelkie wirusy i bakterie znajdujące się w powietrzu.
Wpływ rekuperacji na oszczędność i zdrowie rodziny
Wykorzystywanie w domu rekuperacji zamiast tradycyjnej wentylacji z pewnością znacząco przyczynia się do utraty energii cielnej. Szacunkowo wskazuje się, że straty ciepła wentylacji bez systemu odzysku ciepła oscylują w granicach od 40% do 60%. Dzięki temu istnieje możliwość realnej oszczędności energii, a co za tym idzie, ograniczone zostają wydatki na ogrzewanie.
Mimo tego, że przy rekuperacji zazwyczaj mówi się o ekonomicznych korzyściach, jedną z największych zalet tego systemu jest zdrowie. Rekuperacja filtruje, czyści i ogrzewa powietrze, które napływa do budynku. Należy pamiętać, że powietrze napływające z zewnątrz wiąże się ze smogiem, dymem i pyłem. Dzięki rekuperacji mamy pewność, że powietrze napływające do naszego domu nie zostanie zatrute tymi czynnikami. Sprawdza się to także podczas pylenia różnych roślin oraz alergii na pyłki, gdyż nie trzeba otwierać okna, by powietrze wewnątrz było czyste i świeże. Dodatkowo nie trzeba już nasłuchiwać hałasu z otwartego okna podczas wietrzenia domu.
Dodatkowo system chroni przed nadmierna i zbyt małą wilgocią, utrzymując ją na optymalnym poziomie, przez co nie będzie już problemu z zagrzybieniem na ścianach budynku. Wszystkie te czynniki sprawiają, że życie w domu z wbudowaną rekuperacją podnosi jego komfort i przyczynia się do zdrowia. Dodatkowo system ten wpływa na podniesienie wartości i jakości budynku.
Źródło: https://www.wojwent.com