Czym jest rekuperacja?
Cały proces rekuperacji, czyli systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, polega na odzyskiwaniu energii. Jest to sposób zastępujący przestarzałe systemy wentylowania domu, które polegały na budowie kominków wentylowanych w sposób naturalny (grawitacyjny6) i przy wprowadzaniu powietrza przez rozszczelnione okna.
Co było powodem opracowania systemu rekuperacji?
System rekuperacji umożliwia odzyskiwanie ciepła w okresie zimowym albo chłodu w okresie letnim. Takie działanie jest równoznaczne z oszczędnością energii, która mogłaby być przeznaczona do ogrzania lub ochłodzenia pomieszczenia.
Od czasu, kiedy szczelność okien została ulepszona, a w domach coraz częściej stosuje się ogrzewanie podłogowe, zauważono, że ciąg w kominach wentylacyjnych uległ znacznej redukcji, a co za tym idzie, wymiana powietrza w budynkach mieszkalnych pogorszyła się. Wszystkie te czynniki doprowadziły do wyższych kosztów związanych z utrzymaniem optymalnej temperatury w pomieszczaniach.
Z czego składa się system rekuperacyjny?
W samym centrum takiego systemu znajduje się centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperator. Centrala posiada 2 oddzielne kanały. Jeden z nich przeznaczony jest do powietrza nawiewanego z zewnątrz do suchych pomieszczeń (np. sypialnia, salon), a drugi do powietrza wyciąganego z wilgotnych pomieszczeń (łazienka, pralnia, kuchnia). Strumienie powietrza przechodzą przez wymiennik ciepła (tu temperatura strumieni jest wyrównywana), nie napotykając się po drodze.
Ponadto, oprócz centrali wentylacyjnej, system wyposażony jest w kanały do transportu powietrza do wszystkich pomieszczeń oraz na zewnątrz. Kanały mogą zajmować relatywnie dużo miejsca, zatem ważne jest, aby już wcześniej zaplanować układ systemu rekuperacyjnego.
Anemostaty są również ważnym ogniwem systemu wentylacji. Są to zwory, które regulują ilość dostarczanego lub usuwanego z pomieszczenia powietrza. Anemostaty są rozmieszczone na suficie danego pomieszczenia. Pomyślano nad estetyką tego problemu – opracowano dekoracyjne osłony tych urządzeń.
Ile kosztuje rekuperacja?
Inwestując w system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, należy uwzględnić wiele kosztów. Są to wydatki dotyczące projektu technicznego, montażu, zakupu części czy też bieżącego serwisowania. Średni, szacunkowy koszt montażu systemu wynosi około 22 – 25 tys. zł.
Jednakże należy pamiętać, że zainwestowanie w taki system spowoduje, że zbędnymi wydatkami okażą się koszty związane z budową komina wentylacyjnego, zamówieniem specjalnych okien, które muszą posiadać mikro rozszczelnienia. Najważniejszym jest ograniczenie ilości energii niezbędnej do ogrzewania. Rekuperacja pozwala na oszczędność energii na poziomie 30%.
Zalety i wady rekuperacji
Zalety:
- oszczędność energii
- oczyszczanie pomieszczeń z kurzu, zapachów i wilgoci
- kontrola temperatury w pomieszczeniach
Wady:
- koszty
- konsekwencje pomyłek niedoświadczonej firmy montażowej
- możliwość wystąpienia awarii sprzętu
Źródło: www.wojwent.com