Czym są soczewki kontaktowe i jakie wybrać?
Głównym celem soczewek kontaktowych jest korekta wady wzroku. Wykonane są one z miękkiego materiału, są lekko wypukłe i zaokrąglone. Soczewki kontaktowe dzieli się na różne rodzaje, biorąc pod uwagę materiał wykonania, czas i tryb noszenia oraz przeznaczenie.
Materiał wykonania soczewek
- Soczewki twarde – produkowane są ze szkła organicznego tzw. PMMA. Tym, co charakterystyczne to dobra przepuszczalność tlenu i wysoka trwałość. Wymagają jednak profesjonalnego doradztwa podczas wyboru. Najczęściej stosuje się je przy dużych i skomplikowanych wadach wzroku.
- Soczewki miękkie – produkowane są z miękkiego, delikatnego materiału. Tym, co je wyróżnia to duża miękkość, choć są przez to mniej trwałe. Sprawdzają się w korygowaniu wad wzroku i są najczęściej kupowane.
Przeznaczenie soczewek
W zależności od indywidualnych potrzeb, soczewki kontaktowe można podzielić na:
- Kosmetyczne – zmieniają zabarwienia tęczówki, dodają dodatkowych, specjalnych efektów i nie muszą korygować wady wzroku. W większości przypadków pełnią funkcję ozdobną.
- Lecznicze – sprawdzają się jako opatrunki po urazach lub zabiegach oka.
- Korekcyjne – najczęściej występujące, korygują stwierdzone przez lekarza wady wzroku. W tej grupie występuje dodatkowy podział, zależny od zdiagnozowanej wady:
- soczewki sferyczne do korygowania dalekowzroczności, nadwzroczności i krótkowzroczności
- toryczne do korygowania astygmatyzmu
- multifocalne do korygowania tzw. starczowzroczność
Czas noszenia soczewek kontaktowych
W zależności od częstotliwości wymiany soczewek kontaktowych dzieli się je na kilka rodzajów:
- Soczewki jednorazowe to soczewki jednodniowe. Najczęściej wybierają je osoby, dla których ważna jest wygoda i szybkość. Nie wymagają zabiegów pielęgnacyjnych, ponieważ po zdjęciu z oka są wyrzucane.
- Soczewki wielorazowe to soczewki, które wymagają wymiany po upływie określonego czasu. Dzielą się na soczewki dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, półroczne i roczne. Wymagają odpowiedniej pielęgnacji w okresie użytkowania. Soczewki dwutygodniowe wybierane są przez osoby, które znaczną część czasu spędzają w warunkach trudnych dla oka. Miesięczne są najpopularniejsze, najczęściej wybierane oraz szeroko dostępne w ofercie, a wymagają wymiany na nowe po upływie miesiąca. Najrzadziej noszone są soczewki trzymiesięczne, półroczne i roczne.
Sposób noszenia.
Najczęściej spotyka się soczewki kontaktowe dzienne, które są zdejmowane na czas snu. Dostępne są również soczewki kontaktowe elastyczne umożliwiające nosze ich przez kilka dni bez przerwy i konieczności zdejmowania na noc. Zaś soczewki kontaktowe ciągłe, dają możliwość noszenie ich przez 24 godziny na dobę, przez 30 dni.