Funkcjonalna stolarka PVC

Funkcjonalna stolarka PVC

Okna i drzwi wykonane z PVC są najbardziej popularne w naszym kraju. Ich podstawową zaletą jest niska cena, jak również łatwość w utrzymaniu i konserwacji. PVC to skrót od nazwy polichlorku winylu, który jest materiałem charakteryzującym się dużą wytrzymałością. Z tego względu stolarka PVC jest w dużym stopniu odporna na zmienne czynniki atmosferyczne oraz ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne.Trzeba jednak dodać, że wiele osób stosuje nazwę brzmiącą: stolarka PCV. Zapis ten jest niepoprawny i wynika z pomieszania tłumaczenia angielskiej nazwy „polyvinyl chloride” z jej polskim odpowiednikiem. Skrót PCV jest używany powszechnie zarówno przez użytkowników, jak i producentów okien, dlatego oba terminy należy traktować równoznaczne.

Zalety polichlorku winylu

Stolarka wykonana z PVC ma wiele zalet. Jednym z nich jest niski współczynnik przenikalności cieplnej. Określa on ilość ciepła wydostające się poprzez otwór okienny, a więc im niższy współczynnik, tym lepiej, bo uzyskamy mniejsze straty energii. Podczas wyboru profili należy zwrócić uwagę na ich głębokość i szerokość. Oba parametry są często mylone, ale ważniejszym jest szerokość. Oznacza ona procentowy stosunek szyby do profili w powierzchni okna, co ma istotny wpływ na poziom izolacji. Szerokość profilu ma także udział w estetyce okna oraz wpływa na doświetlenie pomieszczeń. Im większa powierzchnia szyby, tym więcej światło wewnątrz, jednak wraz ze zwiększeniem ilości szkła spada sztywność okna. Dlatego trzeba na to zwrócić szczególną uwagę. Pamiętajmy, że profile wykonane z PVC nie mogą tworzyć tak dużych konstrukcji, jak na przykład, aluminiowe. Wytrzymałość i sztywność

W systemach okiennych można też spotkać oznaczenia klasy profili — odpowiednio A, B lub C. Oznacza to grubość ścian, zarówno widocznych, jak i niewidocznych. Najwyższa wartość to klasa A i w oczywisty sposób wpływa to na sztywność całego okna. Z tego względu wyższa klasa to też zwiększona wytrzymałość. Aby poprawić ten parametr, profile mogą być dodatkowo wzmocnione. Wykonuje się to poprzez montaż stalowych kształtowników wewnątrz. W niektórych przypadkach ramy są zastępowane poprzez termoplastyczne wkładki z elementami wykonanymi z włókna szklanego. Są to części niewidoczne na pierwszy rzut oka, a pozwalają w znacznym stopniu poprawić parametry konstrukcji.

Estetyka ma znaczenie

Stolarka PVC daje duże możliwości wykończenia. Dawniej montowane były głównie białe okna, obecnie producenci pozwalają na wybór wielu wariantów kolorystycznych. Wiele osób decyduje się na zakup stolarki w odcieniach brązu lub szarości, co przypomina drewnianą oprawę. Warto również wspomnieć o opcji określanej jako „bikolor”, która pozwala na łączenie kilku barw. Jest to stosowane w celu łatwiejszego komponowania stolarki z barwami elementów domu oraz elewacji. Możliwe jest też oklejanie okien oraz malowanie za pomocą farb strukturalnych.Stolarka PCV lub PVC pozwala zaoszczędzić średnio około 15% kosztów montażu drzwi lub okien. Powierzchnia wykonana z tego materiału jest niepalna i odporna na działanie wysokich temperatur, a także promieniowanie UV. Jest to produkt, który może służyć przez wiele lat.

Partner serwisu

escape room trójmiasto