Jak wybrać drukarkę 3D i dopasować ją do potrzeb klienta?

Jak wybrać drukarkę 3D i dopasować ją do potrzeb klienta?

Druk 3D od pewnego czasu nie jest już technologią zarezerwowaną dla sfery nauki i innowacji. Można już nabyć prostą drukarkę 3D nawet do zastosowań prywatnych. Pytanie tylko, jak wybrać takie urządzenie, które spełni oczekiwania nabywcy?

Czym jest drukarka 3D?

Wydawać by się mogło, że tryb działania drukarki konwencjonalnej, czy to atramentowej czy laserowej, będzie przynajmniej podobny do funkcjonowania drukarki 3D. Jednak jedyne, co łączy te urządzenia, to nazwa. Proces druku w konwencjonalnej drukarce jest mało skomplikowany. Urządzenie nanosi atrament lub toner na arkusz papieru, przenosząc jednocześnie z programu komputerowego dany dokument, obraz lub grafikę.

Natomiast drukarka 3D jest zupełnie innym sprzętem. To urządzenie, które wykonuje złożony, wieloetapowy proces, polegający na nanoszeniu kolejnych warstw materiału, jedna na drugą, aż do chwili, gdy powstanie cały obiekt. Zasada działania drukarek 3D i tworzenia druku 3D według potrzeb użytkownika cechuje się wysokim stopniem skomplikowania.

4 typy drukarek 3D

Chcąc wykonać druk 3D według potrzeb klienta, trzeba wykorzystać w tym celu odpowiednią drukarkę 3D. Do dyspozycji mamy 4 rodzaje urządzeń tego rodzaju:

  •   Drukarkę 3D w technologii FDM/FFF, która przygotowuje druk 3D z roztopionego plastiku.
  •   Drukarkę 3D w technologii SLA lub DLP, gdzie druk 3D powstaje z żywicy utwardzanej światłem lasera lub światłem projektora.
  •   Drukarkę 3D w technologii SLS, SLM i DMLS, gdzie materiałem do drukowania jest proszek.
  •   Drukarkę 3D, w której wydruk powstaje z papieru, poprzez sklejanie, wycinanie i prasowanie arkuszy w jednolity projekt.

Zanim powstanie druk 3D według potrzeb klienta, należy jeszcze przygotować odpowiedni projekt. Może on być wykonany przy użyciu profesjonalnego oprogramowania służącego do projektowania przestrzennego klasy CAD. Później należy go zoptymalizować pod kątem druku 3D, pociąć na warstwy i przesłać do drukarki przestrzennej. Wszystkie te czynności można wykonać przy użyciu oprogramowania konkretnej drukarki 3D.

Ile kosztuje drukarka 3D?

Wybór drukarki 3D nie ogranicza się do wytypowania odpowiedniej technologii druku przestrzennego oraz wyboru materiałów, z jakich będzie powstawał druk przestrzenny. Wielu klientów, zwłaszcza prywatnych, przy zakupie urządzenia do druku 3D zwraca uwagę na jego cenę. Zasadniczo, jeśli kupujący oczekuje wysokiej jakości wydruków z drukarki 3D, musi wygospodarować na nią więcej pieniędzy. Wysoka jakość końcowych obiektów powstających przy użyciu drukarki 3D idzie w parze z wyższą ceną samego urządzenia i materiałów służących do wydrukowania.

Prosta drukarka 3D, zaliczana do grupy urządzeń niskobudżetowych, drukująca z plastiku i jego pochodnych w technologii FDM, jest do nabycia już w cenie od 1500 do 2000 zł, ale są i takie profesjonalne drukarki 3D tego samego typu, które będą kosztować ponad 10 000 zł.

Średniobudżetowe drukarki 3D, zaliczane do grupy Prosumer, drukują z plastiku, polimerów lub żywic, z wykorzystaniem technologii FDM, SLA czy DLP. Cena takiego urządzenia będzie oscylowała w granicach kilkudziesięciu tysięcy złotych brutto. Najdroższe drukarki przestrzenne drukują we wszystkich pozostałych technologiach, uzyskując wysoką jakość wydrukowanych obiektów. Ich cena jest jednak równie wysoka – kosztują nawet kilkaset tysięcy euro brutto.

Jeśli więc nie mamy wystarczająco środków na zakup np. urządzenia drukującego w 3D przy użyciu żywic, lepiej jest zlecić wykonanie wydruków wyspecjalizowanej firmie, niż kupować drukarkę niskobudżetową, która prawdopodobnie nie będzie odpowiadała potrzebom klienta.

 

Partner serwisu

escape room trójmiasto