Kinkiety ścienne – ich rodzaje oraz sposób wykorzystania
Oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę w każdym pomieszczeniu, zarówno w domu rodzinnym, jak i w biurach. Pomaga bowiem w rozświetleniu ciemności i wykonywaniu różnorodnych czynności – nawet po zapadnięciu zmroku. Jednak lampy pełnić mogą także funkcję dekoracyjną i pomóc w modelowaniu przestrzeni. Taką rolę doskonale spełniają kinkiety.
Na jakie rodzaje można podzielić lampy ścienne?
Aby dobrze wybrać lampę do swojego domu czy biura, warto wiedzieć, jakie kinkiety ścienne są obecnie do wyboru, bowiem każdy z nich nieco się od siebie różni. Tak więc, wyróżnia się kinkiety:
– klasyczne – są to proste lampy, składające się z dwóch elementów: podstawki i klosza; takie kinkiety są dość minimalistyczne: zarówno w swojej formie, jak i kolorach oraz użytych do ich produkcji materiałach; są to lampy bardzo uniwersalne i łatwo wkomponowują się w różnego rodzaju aranżacje i styl danego wnętrza;
– stylizowane – takie kinkiety nawiązują swoją formą do lamp ściennych z minionych epok, na przykład takich z jednym albo dwoma ramionami wygiętymi w łuk, wychodzącymi z podstawy (tego rodzaju lampy przypominają swoim kształtem świeczniki);
– nowoczesne (awangardowe) – znacznie bardziej rozbudowane od kinkietów klasycznych; swoją formą, kolorami i użytymi materiałami lampy te nawiązują do konkretnych aranżacyjnych konceptów i stylów;
– specjalistyczne – to takie kinkiety, za pomocą których podświetla się lustra, obrazy albo różne detale architektoniczne.
Podział kinkietów ściennych ze względu na pomieszczenia, w jakich mogą zostać one wykorzystane
W jakich pomieszczeniach najlepiej sprawdzają się kinkiety? Najpopularniejsze i najbardziej wygodne ich wykorzystanie przedstawia się następująco:
– Kinkiety korytarzowe – niewielkie lampy ścienne są wręcz idealne do pomieszczeń niewielkich bądź wąskich, gdzie zwykłe lampy wiszące zajmowałyby zbyt wiele miejsca. Kinkiety mogą sprawdzić się w korytarzach domowych, ale też w hotelach, biurach i w ciągach komunikacyjnych innych budynków.
– Kinkiety do łazienek – w tych pomieszczeniach wiesza się je zazwyczaj przy lustrach, gdzie pomagają w doświetleniu twarzy (w czasie jej golenia przez mężczyzn lub malowania przez kobiety). W łazienkach sprawdzić się mogą kinkiety dublowane: montowane parami, z obu stron lustra.
– Kinkiety do sypialni – można je umieszczać nad łóżkiem (by w nocy dawały przyjemny nastrój) albo też w okolicach toaletki lub nad komodą.
– Kinkiety do salonu – tutaj lampy ścienne stanowić mogą oświetlenie uzupełniające: wykorzystuje się je do do oświetlenia konkretnych pamiątek czy detali architektonicznych (np. charakterystycznych wnęk).
– Kinkiety do pokoju dziecięcego – tutaj lampy ścienne stają się niezwykle przydatne, ponieważ zawieszane nad łóżkiem dają niezbyt jasne światło – stosowane jako lampki nocne. Dziecko nie boi się dzięki temu ciemności, a jednocześnie może spokojnie zasnąć i bezpiecznie się przebudzić – nawet w środku nocy.
Jak widać, kinkiety ścienne mają naprawdę wiele rodzajów i możliwości zastosowania. Zapraszamy więc do skorzystania z naszej oferty, która ponadto przewiduje atrakcyjny system rabatowy (z możliwością jego indywidualnej negocjacji), a także 30-dniowe prawo zwrotu zakupionych produktów.
Artykuł powstał przy udziale ekspertów sklepu z oświetleniem i wyposażeniem wnętrz – Szykownydom.com.