Kupujemy mieszkanie z rynku pierwotnego
Coraz więcej Polaków, szczególnie młodych, decyduje się na kupno własnego mieszkania. Nic w tym dziwnego, w końcu kto nie chciałby mieszkać na swoim, zamiast w wynajmowanym lokalu? Jednak kupno własnego lokum to niezwykle ważna kwestia, do której trzeba się gruntownie przygotować. Jakie kroki należy podjąć, jeśli interesują nas mieszkania z rynku pierwotnego?
Przed wybraniem mieszkania
Zdecydowana większość Polaków kupując swoje lokum decyduje się na wzięcie kredytu hipotecznego, w końcu mało kto posiada kilkaset złotych w gotówce. Dlatego zanim jeszcze znajdziemy swoje wymarzone lokum powinniśmy sprawdzić swoją zdolność kredytową, dzięki temu będziemy wiedzieć, jakimi kwotami możemy operować. Zdolność można sprawdzić z pomocą specjalnego kalkulatora w internecie, jednak znacznie lepszą opcją jest wizyta u doradcy finansowego, szczególnie że jego usługi są całkowicie darmowe. Taka osoba po otrzymaniu od nas wszelkich danych określi, jak nasza sytuacja finansowa będzie wyglądać z punktu widzenia banku, a także podpowie co możemy zrobić, aby ją polepszyć. Często bowiem mamy pootwierane kredyty, które tylko generują koszty, a opiewają na nieduże sumy. Kiedy już będziemy wiedzieć ile pieniędzy może nam ofiarować bank, wówczas możemy szukać wymarzonego mieszkania od dewelopera.
Kupno krok po kroku
Warto pamiętać również, że lokal z rynku pierwotnego oddawany jest w stanie deweloperskim, czyli musimy jeszcze zainwestować w jego wykończenie. Poza tym warto przemyśleć też kupno garażu lub miejsca parkingowego, które kupowane razem lokalem dostępne są w promocyjnej cenie. Mieszkając w dużym mieście znajdziemy bardzo dużo inwestycji w budowie lub dopiero co ukończonych, dlatego możemy przebierać w ofertach. Bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie dewelopera, czy nie jest on zadłużony, jakie inwestycje prowadził, oraz jakie opinie na jego temat wyrazili poprzedni nabywcy jego nieruchomości. Dzięki temu unikniemy nieuczciwego lub niewypłacalnego kontrahenta. Mimo że nowe mieszkania są przeważnie droższe od tych z rynku wtórnego i wymagają opłacenia wykończenia, to nie musimy w ich przypadku opłacać podatku od kupna, a także ewentualnej prowizji dla agenta nieruchomości. Dzięki temu na transakcji możemy oszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.