Mleczaki – czy warto leczyć je kanałowo?
Postępująca i zbyt późno rozpoznana próchnica to zmory obecnych czasów. Duża ilość słodyczy i słaba higiena jamy ustnej przyczyniają się do rozwoju bakterii. Kogo dotyczy to najczęściej? Oczywiście dzieci. I to już od wczesnych lat. Nieprzypilnowane przez rodziców, nie do końca mają świadomość, z czym wiąże się cukier w zębach. U najmłodszych problem jest szczególnie poważny – wszyscy zastanawiają się, czy warto leczyć mleczaki. Zabiegi kanałowe to duży wydatek zarówno finansowy (jeśli skorzystamy z prywatnej praktyki lekarskiej, choć u dzieci można też leczyć kanałowo na NFZ), jak i psychiczny. Małe dziecko może mieć problem z byciem cierpliwym pacjentem, który wie, że ten czas spędzony na fotelu nie krzywdzi, a pomaga. U niektórych pojawia się trauma. Jakie więc wyróżniamy dziś argumenty, co robić – leczyć czy nie leczyć?
MLECZAKI POD MIKROSKOP? – LECZENIE KANAŁOWE U NAJMŁODSZYCH
Leczenie kanałowe mleczaków u dzieci może odbywać się pod mikroskopem. To nowoczesna metoda, dostępna w coraz większej ilości gabinetów. Nie jest ona proponowana w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, ale jeśli chcemy skorzystać z prywatnych gabinetów, warto przemyśleć użycie tego sprzętu. Mikroskop daje dokładny obraz zarówno miazgi zębowej, jak i kanałów. Nie jest też wymagane zatruwanie zęba (dewitalizacja), które praktycznie wiąże się zawsze z bólem. O ile dorosły pacjent może to rozumieć i znieść, o tyle dzieci będą miały z tym problem. Bez zatruwania miazgi, nie można jej usunąć – oczywiście w tradycyjnej metodzie. Z kolei bez usunięcia, stomatolog nie wstawi nowego wypełnienia i nie odbuduje zęba. Leczenie kanałowe pod mikroskopem zajmuje ok. jednej godziny, co w sytuacji standardowego postępowania, rozwlekałoby się na kilka tygodni i kilka wizyt. Faktem jest jednak, że nie dla każdego dziecka 60 minut będzie pozytywnym aspektem nowej metody. Wręcz przeciwnie, okaże się najgorszym minusem. Rodzic sam musi wyczuć, jak jego dziecko przyjmie taki zabieg.
WSKAZANIA I PRZECIWWSKAZANIA DO KANAŁOWEGO LECZENIA MLECZAKÓW
Najważniejszym argumentem przemawiającym za leczeniem kanałowym mleczaków jest troska o rozwój i dojrzewanie zębów stałych. Jeśli mleczaki przedwcześnie wypadną, dziecko może zmagać się później z problemami krzywych zębów, wady zgryzu czy dość mocnym stłoczeniem. To z kolei prowadzi do większych infekcji bakteryjnych, kolejnej próchnicy i nowego leczenia kanałowego. Rodzice często zastanawiają się, dlaczego ich nastolatek musi nosić aparat ortodontyczny, skoro w rodzinie estetyka zębów była zawsze bardzo dobra i nic nie wskazywałoby na predyspozycje genetyczne. Odpowiedź leży właśnie tu – u początków kształtowania się uzębienia. Przeciwwskazaniami do podjęcia decyzji o leczeniu są głównie problemy zdrowotne – cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby serca, niska odporność.
DOBRY STOMATOLOG I PRZYGOTOWANIE DO WIZYTY
Kanałowe leczenie będzie dla dziecka koszmarem, jeżeli wybierzemy przypadkowego stomatologa, który nie określa sam siebie np. jako stomatologa dziecięcego. Dla małych pacjentów liczą się tylko dwie kwestie: brak bólu i miłe cechy charakteru. Po tym, jaką więź dentysta nawiąże z dzieckiem, dziecko będzie oceniać nie tylko tego konkretnego lekarza, ale wszystkich późniejszych stomatologów. Sam przebieg wizyty zależy także od podejścia lekarza do dzieci, dlatego wybór musi być przemyślany. Przed przyjściem do dentysty warto popracować nad przygotowaniem i uświadomieniem dziecku tego, co się wydarzy. Największym błędem rodziców jest metoda zastraszania – absolutnie niewskazana.
ZADBAJ O HIGIENĘ DZIECKA
Każde dziecko jest uczone tego, że trzeba myć zęby – powtarzają to rodzice, panie w przedszkolu i szkole. Zajęcia na temat profilaktyki są bardzo częste, a jednak świadomość zagrożeń wciąż wydaje się bardzo niska. Rodzice robią dla swoich pociech tzw. dzień dziecka i odpuszczają mycie zębów. Sami rezygnują czasami z podstawowej higieny, co automatycznie obniża motywację przyglądających się dzieci. Warto od najmłodszych lat wskazywać dzieciom, że mycie zębów może być przyjemne i ciekawe. Jak to zrobić? Wybierać kolorowe szczoteczki, smaczne pasty do zębów i organizować wspólne, rodzinne szczotkowanie przy np. ulubionej muzyce. Powoli wdrażać dodatkowe środki czyszczenia tj. nici dentystyczne czy płyny do płukania jamy ustnej.
Z medycznego punktu widzenia mleczaki są tak samo ważne, jak zęby stałe. Wymagają szczególnej dbałości i leczenia kanałowego – jeśli pojawi się zapalenie miazgi. Współczesna stomatologia oferuje leczenie tradycyjne i pod mikroskopem. Rodzic może wybrać dla dziecka najlepszą wersję, jednocześnie ucząc każdego dnia prawidłowej higieny zapobiegającej infekcjom.