Powikłania cukrzycy typu 1
Cukrzyca jest znana już od VI wieku przed naszą erą. Starożytni Chińczycy, Egipcjanie, Hindusi i Grecy opisywali przypadłość, w której chorzy cierpieli na niemożliwe do zaspokojenia pragnienie, nadmierne oddawanie moczu oraz postępujące wyniszczenie organizmu.
Cukrzyca typu 1, czyli insulinozależna, albo wieku dziecięcego jest tym mniej popularnym typem tej choroby, albowiem stanowi około dziesięć procent przypadków zachorowań na cukrzycę. Dotyczy zazwyczaj osób poniżej trzydziestego roku życia. Pierwsze objawy pojawiają się już w wieku dziesięciu lat. Jest to choroba autoimmunologiczna, co oznacza, że „organizm atakuje sam siebie”, a dokładniej układ odpornościowy atakuje komórki beta wysp Langerhansa trzustki, które odpowiadają za produkcję insuliny. Wówczas gdy organizmowi brakuje insuliny dochodzi do podwyższenie stężenia glukozy we krwi, czyli hiperglikemii. Objawami są między innymi wspomniane wyżej częste oddawanie moczu, wzmożone pragnienie, szybki spadek masy ciała, zajady w kącikach ust, zapach acetonu z ust, zmęczenie oraz osowiałość. Możliwymi przyczynami cukrzycy typu 1 są czynniki genetyczne, stan przedrzucawkowy w czasie ciąży matki, częste infekcje, choroba Addisona i Hashimoto. Leczenie polega na podawaniu insuliny za pomocą penów, pompek i strzykawek.
Powikłania
- Kwasica ketonowa
Jest to najczęstsza przyczyna zgonu u dzieci z powodu powikłań cukrzycy. Przyczyną jest niedobór insuliny. Choroba polega na spalaniu tłuszczów zamiast glukozy, co z kolei prowadzi do powstawania ketonów wywołujących kwasicę metaboliczną. Objawami są wymioty, nudności, wysypka na klatce piersiowej, zaczerwienienie na policzkach, odwodnienie, a nawet zaburzenia świadomości. Kwasicę ketonową leczy się insulinoterapią i wyrównaniem zaburzeń kwasowo-zasadowych. Mimo iż nie można jej zupełnie wyleczyć, można odpowiednimi sposobami jej zapobiegać, na przykład na stronie https://diabetyk24.pl/blog-section/kwasica-ketonowa-co-robic wyjaśnione zostały bardzo dobrze etapy postępowania przy kwasicy ketonowej. Znajdują się tam również inne ciekawe porady dla diabetyków, gdyż treści przygotowywane są przez specjalistów i wieloletnich praktyków tej choroby.
- Neuropatia cukrzycowa
To przypadłość polegająca na uszkodzeniu, a także zaniku neuronów na skutek hiperglikemii. Może powodować silne bóle mięśni, zaburzenie pracy rytmu serca, omdlenia, zaburzenie smaku, wydzielanie potu, czucia, mrowienie stóp i dłoni, u mężczyzn impotencję, a w skrajnych przypadkach nawet do stopy cukrzycowej, co wiąże się z amputacją kończyny.
- Powikłania związane z narządem wzroku
U dziewięćdziesięciu pięciu procent chorych po piętnastu latach choroby występują problemy ze wzrokiem takie jak zez, czy podwójne widzenie. Najpoważniejsze powikłani z narządem wzroku to retinopatia cukrzycowa, która prowadzi do utraty wzroku.
- Zaburzenia psychiczne
Często osoby chore na cukrzycę cierpią na depresję.
Cukrzycy badający regularnie swój poziom glukozy we krwi mają większe szanse na uniknięcie powyższych powikłań.