Proces pakowania produktów spożywczych
Pakowanie produktów to jeden z procesów produkcyjnych. Jeszcze do niedawna ten ostatni etap nie wliczał się do produkcji samych produktów spożywczych, ale wiele zmieniło się wraz z wytycznymi. Polscy przedsiębiorcy muszą respektować dzisiaj prawo unijne i zgodnie z nim podejmować działania w kwestii odpowiedniego opakowania oferowanych produktów. Co ważne, opakowanie ma przecież ogromne znaczenie, jeśli pod uwagę weźmiemy nie tylko ich transport czy magazynowanie, ale również stan odpowiedni do użytkowania czy świeżość. Dowiedz się, w jaki sposób pakowane są dzisiaj produkty spożywcze.
Praca ludzi czy pełna automatyka?
Pakowanie produktów stało się odrębną częścią procesu produkcji, ponieważ pełni niezwykle ważną funkcję. Producenci muszą zwracać uwagę na kształt, ciężar, wielkość, materiał i to nie tylko finalnych produktów, ale też samych opakowań. Trendem są dzisiaj opakowania bezpieczne dla środowiska, nadające się do powtórnego przetworzenia.
Wraz z rozwojem przemysłu spożywczego w naszym kraju, przedsiębiorstwa zaczęły też stawiać na innowacyjne rozwiązania w kwestii opakowań. O ile jeszcze do niedawna te były traktowane nieco po „macoszemu”, tak dzisiaj ten element jest dokładnie tak samo ważny, jak produkt. Nie ma wątpliwości, że opakowanie może świadczyć o jakości wyrobu, ma też istotne znaczenie dla celów marketingowych.
By produkcja i magazynowanie „spożywki” generowało jak największe dochody, a minimalizowało koszty, stawia się raczej na automatyzację tych procesów. W nowoczesnych przedsiębiorstwach nie zobaczymy już szeregu pracowników fizycznych przy taśmach, ale produkty pakowane są automatycznie dzięki innowacyjnym maszynom. Te bardzo często konstruowane są zgodnie z indywidualnymi parametrami na potrzeby konkretnej produkcji.
W przemyśle spożywczym coraz częściej inwestuje się więc w maszyny owijające, napełniające, zamykające, paletujące, etykietujące. Niektóre firmy idą krok dalej. W nich zobaczyć można prężenie działające urządzenia, takie jak depaletyzator do rozpakowywania większych partii produktów.
Obowiązujące normy prawne
Opakowanie ma być dzisiaj przede wszystkim zabezpieczeniem dla ostatecznego produktu spożywczego. Ma dawać ochronę podczas transportu i magazynowania, ma być także podstawą, dzięki której produkt spożywczy może w ogóle trafić do ostatecznego nabywcy.
W ramach rozmaitych rodzajów produktów – płynne, sypkie, twarde, stosować należy właściwe opakowania, zgodne nie tylko z dobrym przechowywaniem, ale też surowcem, który nie wpływa negatywnie na właściwości samego produktu. Tutaj wyróżnia się opakowania szklane, plastikowe bądź papierowe.
Co ważne, każde opakowanie ma dzisiaj pełnić także funkcję informacyjną. To na nim umieszcza się podstawowe dane o składzie, metodzie produkcji, kraju pochodzenia czy też terminu przydatności i sposobie przechowywania, dzięki któremu produkt spożywczy zachowa świeżość.