Rusztowania budowlane i ich charakterystyka

Rusztowania budowlane i ich charakterystyka

Rusztowanie to specjalna konstrukcja umożliwiająca pracę na wysokości. Jest szczególnie wskazana do budowy i remontu budynku, montażu elementów wykończeniowych lub instalacji. Jakie są rodzaje rusztowań i jak wybrać najlepsze?

RODZAJE BUDOWLANYCH RUSZTOWAŃ 

Bez rusztowań trudno sobie wyobrazić wznoszenie ścian czy instalowanie rynien i markiz rynnowych. Rusztowania można podzielić ze względu na ich funkcję konstrukcję lub rodzaj materiału z którego są wykonane. Może to być konstrukcja wolnostojąca ruchoma albo mocowana do budynku. Znajdują zastosowanie zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz budynków np. przy instalacjach wentylacyjnych czy pracach wykończeniowych. Najpopularniejsze podziały, które możemy spotkać to:

– Rusztowania modułowe – składają się z trawersów i wsporników pomiędzy którymi u góry jest miejsce na montaż innych elementów rusztowania. Regały połączone są specjalnie wyprofilowanymi końcami i zamkami klinowymi. W efekcie powstają złożone struktury, które dobrze sprawdzają się w branży. Wykorzystywane są również na dużych imprezach plenerowych do budowy scen, trybun, wystaw czy chociaż targów.

– Rusztowania rurkowo-złączkowe – jest to rozwiązanie nieszablonowe, które ze względu na czas montażu staje się coraz mniej popularny. Idealnie nadają się do niestandardowych kształtów.

– Rusztowania elewacyjne – Konstrukcje płaskie można szybko montować, ustawiać przy ścianach budynku, a także łączyć za pomocą kotew. Często wykorzystywane są w budownictwie ogólnym. Wśród nich są rusztowania warszawskie przeznaczone do drobnych prac remontowych i wykończeniowych często instalacji.

– Rusztowania przejezdne – mogą być używane wielokrotnie na budowie, gdzie poruszają się poziomo bez konieczności ich demontażu. Może to być wieża komórkowa składająca się z drabiny lub ramy albo chociaż rusztowania modułowego wyposażonego w kółka rusztowania. Jest to dobre rozwiązanie przy krótkotrwałych pracach remontowych albo nawet naprawczych, gdzie wymagane jest częste przestawianie rusztowań.

WYMAGANIA DO MONTAŻU RUSZTOWAŃ

Osoba montująca i demontująca rusztowanie musi posiadać odpowiednie uprawnienia. Uzyskuje się go na 80-godzinnym szkoleniu w zatwierdzonym ośrodku, a następnie zdaje się egzamin. Wymagania stopniowe dla każdego rodzaju rusztowania metalowego – stalowego (ramowe i warszawskie) i aluminiowego (przejezdne) niezależnie od wysokości. Certyfikacja nie jest wymagana do montażu i demontażu rusztowań drewnianych, ale wymaga zgodności ze specyfikacjami, które można znaleźć w przepisach prawnych. Bardzo ważny jest sprzęt ochrony osobistej taki jak specjalne kaski, buty klasy S3, gogle, rękawice i szelki zabezpieczające przed upadkiem.

Źródło: https://bau-form.pl/oferta/rusztowania

Partner serwisu

escape room trójmiasto