Skup złomu jako źródło recyclingu
Poruszając się w temacie recyklingu, eko-recyklingu, odzysku oraz sposobów przetwarzania odpadów, warto skupić się na metodach odzysku surowca, jakim jest złom oraz specjalistycznych punktach, zajmujących się skupem oraz przetwarzaniem złomu w celach ponownego wykorzystania.
Złom – sposoby odzyskiwania oraz przetwarzania
Gospodarstwa domowe generują dość dużą ilość odpadów, wiele z nich można traktować jako złom. Najczęściej są to odpady opakowaniowe wykonane z metali, na przykład puszki aluminiowe lub stalowe. Firmy zajmujące się utylizacją odpadów zobligowane są do dostarczania odpowiednich pojemników gospodarstwom domowym, które ułatwiają segregację śmieci w sortowniach. Po oddzieleniu od innych rodzajów odpadów, te wykonane z metalu są segregowane, a następnie transportowane do hut, w których są poddawane dalszemu oczyszczaniu, strzępieniu a następnie przetapiane.
Złom w gospodarstwach domowych – można sprzedać
Gdyby zacząć odzyskiwanie złomu stalowego oraz kolorowego już na poziomie segregacji odpadów w domu, okazałoby się, że w krótkim czasie, możemy uzbierać całkiem sporą ilość metalowych odpadów. Aluminiowe puszki po napojach, czy stalowe puszki po warzywach konserwowych lub karmach dla zwierząt, często lądują w zwykłych koszach na odpady. Warto jednak wspomnieć, iż złom wciąż jest surowcem, który możemy sprzedać. Praktycznie w każdym mieście lub miasteczku, a często i na wioskach funkcjonują punkty skupu złomu zajmujące się zbieraniem odpadów z żelaza, stali i metali kolorowych w celach ich dalszej odsprzedaży i przetwórstwa. Oddawanie tego typu odpadów do punktów skupu to dobry pomysł i prosty sposób na pozyskanie dodatkowych środków w domowym budżecie.
Wystarczy jedynie wygospodarować specjalny pojemnik, do którego będzie można wrzucać takie odpady. Można go ustawić na przykład na balkonie lub w piwnicy, jednym słowem w każdym miejscu gdzie nie będzie on przeszkadzał i zabierał zbyt dużo miejsca, a jednocześnie dostęp do niego nie będzie utrudniony. Po pewnym czasie, gdy pojemnik się zapełni, możemy udać się do najbliższego punktu skupu, gdzie złom zostanie przesortowany i zważony. Za kilogram sprzedanych puszek aluminiowych punkty skupu oferują od 3 do 5 złotych. Jeszcze bardziej opłacalny od skupu złomu stalowego jest skup metali kolorowych, na przykład miedzi, gdzie cena za kilogram tego surowca wynosi nawet kilkanaście złotych.