Ślimaki w akwarium – za i przeciw
Opinie w zakresie hodowli ślimaków wraz z rybami akwariowymi są niezwykle podzielone. Część miłośników kolorowych rybek i podwodnego życia twierdzi, że ślimaki są szkodnikami i absolutnie nie powinny bytować w zbiorniku wodnym, inni zachwalają zaś ich funkcjonowanie i wskazują szereg zalet w ramach utrzymywania należytych warunków w akwarium. Poznaj zalety i wady hodowli ślimaków razem z rybkami i sam zdecyduj, czy znajdą się one w Twoim akwarium.
Dlaczego warto trzymać ślimaki w akwarium?
Okazuje się, że zalet trzymania ślimaków w akwarium z rybkami jest wiele. Przede wszystkim usuwają resztki rybiego pokarmu, dzięki czemu akwarium jest utrzymywane w czystości. Brak rozkładania się resztek wpływa zresztą pozytywnie, jeśli uwzględnimy utrzymywanie odpowiedniej równowagi biologicznej.
Co więcej, ślimaki niwelują strefy beztlenowe, z powodzeniem mogą też stanowić dekorację akwarium. Dzisiaj sporą popularnością cieszą się ślimaki azjatyckie, których muszle są niezwykle ozdobne. Decydując się na konkretny gatunek ślimaków, które mają bytować w akwarium, zawsze należy zdobyć wiedzę w zakresie ich właściwej hodowli, w tym zapewnionych warunków w wodzie czy sposobu karmienia.
Czy wiesz, że ślimaki w akwarium nie zawsze znajdują się celowo, ale przez całkowity przypadek? Okazuje się, że do zbiornika mogą trafiać wraz z naturalnym pożywieniem dla rybek. Trzeba jednak pamiętać, że ślimaki nadzwyczaj szybko się rozmnażają, dlatego akwarysta powinien wykluczać ich ilość, jeśli ta będzie w akwarium zbyt duża.
Czy ślimaki w akwarium to szkodniki?
Trzeba przyznać, że nie tylko akwaryści, którzy mówią o zaletach trzymania ślimaków w akwarium, mają rację. Niestety, ślimaki mogą być też dla rybek szkodnikami. Niektóre ślimaki wymagają specjalnego dokarmiania, a jeśli będą niedożywione, najpewniej będą zabierać rybi pokarm. Jeśli akwarysta chce dokarmiać ślimaki, powinien robić to nocą i wykorzystywać w tym celu pokarm w tabletkach, które spadają na dno akwarium, a nie jedzenie dla ryb, które utrzymuje się w górnych partiach wody.
Jak wspomniano wyżej, ślimaki szybko się rozmnażają, a chwila nieuwagi i niewystarczająca pielęgnacja zbiornika wodnego może doprowadzić do ich prawdziwej inwazji. Weź pod uwagę, że w akwarium mają być hodowane przede wszystkim ryby, zaś ślimaki mogą być jedynie niewielkim akcentem.
Szczególną uwagę należy zwrócić również na aspekt utrzymywanej w akwarium roślinności. Zdarza się, że ślimaki uszkadzają liście albo wręcz zjadają części roślin, przez co wnętrze zbiornika staje się po prostu nieestetyczne.
Kolejną wadą trzymania ślimaków w akwarium jest to, że wydalają one odchody, które spadają na dno i zanieczyszczają zbiornik. Z jednej strony w sposób naturalny czyszczą wodę i akwarium, z drugiej natomiast doprowadzają do jego zabrudzenia.
Jak widać, zalet, ale i wad trzymania ślimaków w akwarium jest wiele, dlatego każdy akwarysta powinien podejmować samodzielne decyzje w zakresie ich hodowania.