Sposoby wybielania zębów
Przebarwienia zębów mogą mieć różne przyczyny. W miarę upływu czasu nikotyna lub kofeina osadzają się w strukturze krystalicznej szkliwa zęba. Leki i pierwiastki śladowe mogą również powodować powstawanie plam.
Wreszcie, wraz z wiekiem kolor zęba staje się ciemniejszy. Czyszczenie za pomocą past polerskich lub urządzeń strumieniowych działa tylko bardzo powierzchownie i jest prawie całkowicie nieskuteczne w przypadku przebarwień zębów. Należy zatem wiedzieć, że istnieją dwie różne metody, aby zęby znów były białe. Pierwszym sposobem jest wybielanie zębów, tzw. redukcyjne.
W przypadku wybielania redukcyjnego, które działa jedynie tymczasowo, związki siarki są wykorzystywane do ekstrakcji tlenu z przebarwionych zębów. Ponieważ tak leczone powierzchnie zębów nieuchronnie ponownie wchodzą w kontakt z tlenem, efekt wybielania jest krótkotrwały. Drugi rodzaj wybielenia bardziej odpornego wykorzystuje nadtlenek wodoru lub różne związki chloru. Uwalniają one tlen, który trwale niszczy barwniki w procesie utleniania. Warto wiedzieć, że wybielanie zębów jest możliwe zarówno w gabinecie, jak i w domu. Praktycznie każdy gabinet stomatologiczny oferuje tego rodzaju usługę. W przypadku obu procedur powierzchnia zęba musi być dokładnie oczyszczona przed faktycznym wybielaniem. Ponadto, dziąsła muszą być w zdrowej kondycji. Jeśli w zębach znajdują się już wypełnienia w kolorze zębów, nie będą one wybielane. Odnowienie tych wypełnień po faktycznym zabiegu wybielania jest wówczas korzystne pod względem estetycznym. Środek wybielający nie powinien nigdy mieć kontaktu z dziąsłami, w przeciwnym razie może dojść do poważnych uszkodzeń.
Dlatego niezbędna jest kontrola i nadzór stomatologiczny. Jeżeli chodzi o wybielanie w domu, to stosuje się inne środki. Podobnie jak żele stosowane przez stomatologów, środki wybielające do użytku domowego zwykle zawierają nadtlenek wodoru, ale w znacznie mniejszych dawkach. Składnik aktywny reaguje chemicznie z barwnikami szkliwa zębów, rozszczepia on osadzone cząsteczki barwnika i rozpuszcza je ze szkliwa zębów. To powoduje, że pigmenty tracą swój efekt kolorystyczny. Czas trwania tego efektu różni się w zależności od stosowanego produktu. Przed dokonaniem zakupu warto skonsultować się z dentystą.