Tatuaż – świadomy wybór
Pokrywanie ciała wzorami lub znakami praktykowane jest od dawna, historia tatuażu liczy ponad 4000 lat. Choć znaczenie tatuażu zmieniało się na przestrzeni wieków, to bardzo często oznaczało przynależność do jakiejś kultury lub społeczności. W ciągu stuleci zmieniało się nie tylko znaczenie tatuażu, jego wzornictwo czy kolorystyka, ale również sposób wykonania.
Znak rozpoznawczy
Tatuaż był obecny w różnych kulturach niezależnie od kontynentu. Początkowo w ten sposób ciało ozdabiali wojownicy indiańskich plemion Ameryki Północnej i Południowej oraz Oceanii. Sposób zdobienia przekazywany był z pokolenia na pokolenie, a sam motyw miał głównie na celu zastraszenie wroga. Najbardziej znane są tatuaże twarzy stosowane przez Maorysów.
W czasach starożytnych znaczenie tatuażu różniło się w zależności od miejsca występowania; tatuaż był ozdobą osób szlachetnie urodzonych (Grecja), piętnem niewolników, symbolem religijnym pierwszych chrześcijan (Rzym).
Przez długi czas tatuaż był znakiem rozpoznawczym grup przestępczych (Triada, Yakuza) oraz więźniów. Obecnie tatuaż wykonuje się raczej według indywidualnych upodobań ludzi, którzy chcą w ten sposób ozdabiać swoje ciało. Jednak wciąż określone symbole i wzory funkcjonują w tzw. półświatku, np. gangach czy mafii.
W kolorach tęczy
Tatuowanie polega na wprowadzeniu barwnika pod skórę, a dzięki wielokrotnemu nakłuwaniu powstaje wybrany wzór. W zależności od wybranego motywu tatuaż może być jednokolorowy lub wielobarwny. Stosowana obecnie technika tatuażu pozwala uzyskać niezwykle realistyczny rysunek i wypełnienie idealnie dobranym kolorem. Usługi na wysokim poziomie zapewni studio tatuażu. Warszawa to miasto, gdzie wybrany tatuaż wykonamy bez problemu.
Profesjonalny salon tatuażu to nie tylko gwarancja wiernego odwzorowania wybranego motywu, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Doświadczenie w tej branży jest naprawdę ważne, tylko taka osoba poradzi sobie z ewentualnymi problemami i udzieli wskazówek co do postępowania z tatuażem do czasu wygojenia.
Wykonanie tatuażu wiąże się nie tylko z ryzykiem zakażenia (zdarza się pomimo używania jednorazowych igieł i zachowania zasad higieny), ale również z reakcją alergiczną. Należy pamiętać, że do organizmu zostaje wprowadzona obca substancja. Ponadto tusze do tatuażu mogą zawierać metale ciężkie (rtęć, ołów, kadm), są one obecne zwłaszcza w kolorowych tuszach. Dlatego im barwniejszy tatuaż, tym większe ryzyko dla organizmu.
Ocena ryzyka
Posiadanie tatuażu zyskuje coraz więcej zwolenników. Wynika to z potrzeby wyróżnienia się z tłumu i zaznaczenia swojej indywidualności czy na pamiątkę jakiegoś wydarzenia. Przed wykonaniem zdobienia warto dokonać rozeznania, popytać osób z tatuażem, poczytać opinie. Warto wybrać taki salon tatuażu w Warszawie, czy innym mieście, gdzie pracują profesjonalni tatuażyści, a liczba zadowolonych klientów jest długa. Renomowane studio wypracowuje pewne standardy i dzięki temu świadczy usługi na wysokim poziomie: zapewnia bezpieczeństwo w trakcie wykonywania tatuażu, używa tuszy z certyfikatem dopuszczonych do kontaktu ze skórą, zatrudnia profesjonalistów.
Tatuaż niesie ze sobą ryzyko narażenia zdrowia. Warto się zatem upewnić, że w miejscu, gdzie ma powstać tatuaż nie ma zmian na skórze czy przebarwień, które w przyszłości mogłyby przekształcić się w nowotwór. Zamaskowanie blizn również powinno być skonsultowane z dermatologiem pod względem bezpieczeństwa.