Zioła szwedzkie – poznaj ich właściwości i zastosowanie
Zioła szwedzkie to tradycyjnie stosowany preparat złożony z precyzyjnie dobranych roślin o działaniu leczniczym. Dowiedz się, w jakich sytuacjach warto sięgnąć po szwedzkie zioła, komu zawdzięczamy powstanie tej mieszanki i czy produkt ten jest dla każdego.
Zioła szwedzkie – co to jest?
Zioła szwedzkie to preparat bazujący na konkretnie określonych 11 ziołach. Najczęściej sprzedawany jest w formie nalewki, jednak w aptekach i sklepach zielarskich możliwy jest zakup suszu do samodzielnego jej przygotowania.
Mieszanka ta znana jest ze swoich leczniczych właściwości już od wieków – niektóre źródła podają, że pierwsze receptury ziół szwedzkich pojawiły się już w XVII wieku. Aktualnie jednymi z najczęściej sprzedawanych oraz uznanych przez wiele autorytetów medycznych preparatów jest mieszanka ziół szwedzkich autorstwa Marii Treben. Kim była ta badaczka?
Maria Treben – zielarka, która odmieniła spojrzenie na medycynę naturalną
Maria Treben jest jedną z najsłynniejszych zielarek w nowoczesnej historii medycyny naturalnej. Swoją przygodę z ziołami rozpoczęła w 1961 roku. Od tego czasu dogłębnie zaznajamiała się z leczniczymi właściwościami roślin i ich wykorzystywaniem w tradycyjnych recepturach. Swoje informacje czerpała bezpośrednio u źródeł – u wiejskich zielarzy zamieszkujących rolnicze tereny Austrii. Prowadziła zapiski i samodzielnie wypróbowywała zebrane przepisy. Po długich namowach rodziny, w 1971 roku wygłosiła swój pierwszy wykład – co prawda audytorium nie było zbyt wielkie, jednak dostatecznie duże, aby sława Marii Treben szybko się rozniosła. W kolejnych kilku latach badaczka wygłosiła wiele wykładów, zjeżdżając w tym czasie niemal całą Austrię.
Z czasem, zachęcana przez przewodniczącego Stowarzyszenia Przyjaciół Ziół, wydała dwie książki, które cieszą się niesłabnącą popularnością do dzisiaj. Są to „Apteka Pana Boga” i „Zioła z Bożego Ogrodu”.
Maria Treben, chociaż nigdy nie studiowała medycyny, zyskała dużą sławę i estymę autorytetów medycznych ze względu na wnikliwie prowadzone badania nad siłą drzemiącą w tradycyjnych recepturach. Nalewki przygotowywane na bazie jej przepisów sprzedawane są w aptekach Europy i zalecane przez wiele autorytetów z dziedziny zdrowia.
Jakie zioła wchodzą w skład tradycyjnego preparatu?
Zioła szwedzkie według Marii Treben to nalewka przygotowana na bazie następujących ziół:
- aloes (ewentualnie piołun);
- mirra;
- szafran;
- senes;
- kamfora;
- rabarbar;
- kurkuma;
- manna;
- teriak;
- dziewięćsiła;
- arcydzięgiel.
W przygotowywaniu preparatu ważne jest nie tylko zestawienie ziół, ale również dobranie odpowiednich ich proporcji – zakupienie licencjowanych nazwiskiem Treben produktów (nalewki lub suszu) gwarantuje optymalną ilość każdej rośliny.
Jakie są wskazania do stosowania ziół szwedzkich?
Zioła szwedzkie polecane są przy dolegliwościach związanych z niemal każdym układem. Począwszy od problemów gastrycznych, poprzez skurcze menstruacyjne, na bólach głowy i wysypkach skończywszy. Można je stosować w tradycyjny sposób, czyli doustnie, ale także w postaci wcierki.
Zioła szwedzkie rozrzedzone (1 łyżka na szklankę wody) okazują się pomocne przy łagodzeniu bólu gardła i stanach zapalnych górnych dróg oddechowych. Ich regularne spożywanie przed posiłkiem zwiększa apetyt, co jest szczególnie wskazane w przypadku seniorów cierpiących z powodu obniżonego łaknienia.
Okłady z ziół szwedzkich korzystnie wpływają na zmniejszenie trądziku, wysypek o różnorodnym podłożu, a nawet hemoroidów czy odcisków. Mieszanka jest skuteczna w przypadku problemów ze snem, obniżonego ciśnienia i ogólnego złego samopoczucia.
Zioła szwedzkie – przeciwwskazania
Jak każdy preparat, również zioła szwedzkie nie mogą być stosowane przez wszystkich. Zaleca się ostrożność w przypadku osób cierpiących z powodu różnorodnych alergii, a także pacjentów z ostrymi chorobami gastrologicznymi. Ze względu na zawartość alkoholu oraz silne działanie poszczególnych ziół, nie zaleca się stosowania ziół szwedzkich przez kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Zioła szwedzkie mogą wchodzić w interakcję z niektórymi lekami i preparatami zażywanymi regularnie – dlatego przy chorobach przewlekłych zaleca się konsultację z lekarzem, nim sięgniemy po ten produkt.
Ważnym wskazaniem jest również sposób zażywania ziół szwedzkich – nie powinno się ich łączyć z mlekiem. Dlatego jeśli zamierzamy spożywać mleczny posiłek, najlepiej odczekać po nim około półtorej godziny i dopiero sięgnąć po nalewkę.